Saunders Recycled Plastic Clipboards with Spring Clip
Login to View Prices
Saunders Recycled Plastic Clipboards with Spring Clip – 0.50″ Clip Capacity – 8 1/2″ x 11″ – Plastic – Ice Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Saunders Mfg. Co. Inc |
|---|---|
| Product Type | Clipboard |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Material | Nickel Plated |
| Product Color | Ice Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1996-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Board Material | Plastic |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Brand Name | Saunders |
| Features | Low Profile Clip |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Product Name | Recycled Plastic Clipboards with Spring Clip |
| Manufacturer Part Number | 439 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Recycled Plastic Clipboard with low-profile clip will warm your heart and organize your life. It is proudly made by Americans who are blind. Environmentally friendly construction includes a high percentage of post-consumer waste. This high-quality clipboard will hold up to heavy use. Strong low-profile clip securely holds 1/2" of paper. Retractable, eye hanging hole stays out of the way when not in use. Design includes inch and metric ruler edges for impromptu measuring. Durable, lightweight clipboard is also easy to clean.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Saunders Recycled Plastic Clipboards with Spring Clip
Login to View Prices
Saunders Recycled Plastic Clipboards with Spring Clip – 0.50″ Clip Capacity – 8 1/2″ x 11″ – Plastic – Pearl – 1 Each
Additional information
| Brand | Saunders Mfg. Co. Inc |
|---|---|
| Product Type | Clipboard |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Material | Nickel Plated |
| Product Color | Pearl |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1996-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Board Material | Plastic |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Brand Name | Saunders |
| Features | Low Profile Clip |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Product Name | Recycled Plastic Clipboards with Spring Clip |
| Manufacturer Part Number | 442 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Recycled Plastic Clipboard with low-profile clip will warm your heart and organize your life. It is proudly made by Americans who are blind. Environmentally friendly construction includes a high percentage of post-consumer waste. This high-quality clipboard will hold up to heavy use. Strong low-profile clip securely holds 1/2" of paper. Retractable, eye hanging hole stays out of the way when not in use. Design includes inch and metric ruler edges for impromptu measuring. Durable, lightweight clipboard is also easy to clean.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>Clip type: Steel</p> |















