Satco 15PAR38 LED 3K Bulb – 15 W – 120 V AC – PAR38 Size – Soft White Light Color – 25000 Hour – 4940.3°F (2726.8°C) Color Temperature – 90 CRI – 40° Beam Angle – Dimmable – Energy Saver – 1 Each
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | LED Light Bulb |
| Beam Angle | 40° |
| Maximum Bulb Power | 15 W |
| Bulb Size Standard | PAR38 |
| Maximum Bulb Life | 25000 Hour |
| Dimmable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | Soft White |
| Color Rendering Index | 90 |
| Height | 5.2" |
| Width | 4.8" |
| Color Temperature | 4940.3°, F (2726.8°, C) |
| Brand Name | Satco |
| Features | Energy Saver |
| Length | 4.8" |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | 15PAR38 LED 3K Bulb |
| Application/Usage | Outdoor |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S8584 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | LED PAR38 bulb features an energy-efficient design that uses nearly 80 percent less electricity than an incandescent bulb to minimize your operating costs. Solid-State LED lighting offers a 40-degree beam spread and is safe for use indoors and outdoors. Long-life design delivers up to 25, 000 hours of warm white light. 120-volt, dimmable bulb also features a 3, 000 Kelvin temperature, 90 CRI and medium base. |
| Packaged Quantity | 1 Each |











