Perfect for 4K UHD video and Sequential Burst Mode Photography
With the SanDisk Extreme SD UHS-I memory card save time transferring media with read speeds of up to 180MB/s powered by SanDisk® QuickFlow™ Technology (64GB – 512GB). Pair with the SanDisk Professional PRO-READER SD and microSD to achieve maximum speeds (sold separately). With shot speeds of up to 130MB/s and UHS speed Class 3 (U3) recording, you’re ready to capture high-resolution, stutter-free 4K UHD video. Plus, it’s built to withstand weather, water, shocks, and other less-than-ideal conditions so you can rest assured that it’s good to go wherever you go.
Improve your workflow efficiency
With SanDisk QuickFlow™ Technology (64GB – 512GB), this card optimizes performance for timesaving media offloads with quick transfer speeds up to 180MB/s. Pair with the SanDisk Professional PRO-READER SD and microSD to achieve maximum speeds (sold separately).
Shot speeds up to 130MB/s
With shot speeds up to 130MB/s the card is perfect for capturing the action as it happens, without missing a beat.
Perfect for 4K UHD video
Sometimes speed is what you need. The SanDisk Extreme SD UHS-I card delivers the performance to capture stunning, uninterrupted 4K UHD video.
Durability you can count on
Built for and tested in harsh conditions, the SanDisk Extreme SD UHS-I card is temperature-proof, waterproof, shock-proof, and x-ray-proof.
Recover images you accidentally deleted
Includes an offer for RescuePRO® Deluxe data recovery software which lets you restore images you accidentally deleted.
- The SDXC card provides data transfer speeds between 104 MB/s and 300 MB/s
- With the 256 GB memory card, you’ll be able to record full HD videos seamlessly and find the foremost out of your mobile apps, photos and a lot more
Additional information
| Dimensions | 0.90 in |
|---|---|
| Maximum Read Speed | 180 MB/s |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Product Line | Extreme |
| Maximum Write Speed | 130 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 3/UHS-I (U3) |
| Country of Origin | Malaysia |
| Product Type | SDXC |
| Length | 1.3" |
| Thickness | 82.7 mil |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Website Addres | |
| UPC | 0 |
| MPN | SDSDXVV-256G-ANCIN |
| Brand | SanDisk |














Reviews
There are no reviews yet.