San Jamar Tear-N-Dry Universal Towel Dispenser

Login to View Prices
San Jamar Tear-N-Dry Universal Towel Dispenser – Roll Dispenser – 1 x Roll – 16.5″ Height x 11.8″ Width x 9.3″ Depth – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | San Jamar |
|---|---|
| Product Type | Electric Towel Dispenser |
| Roll Diameter Supported | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Roll |
| Height | 16.5" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 9.3" |
| Capacity | 1 x Roll |
| Brand Name | San Jamar |
| Manufacturer | San Jamar |
| Product Name | Tear-N-Dry Universal Towel Dispenser |
| Product Line | Tear-N-Dry |
| Manufacturer Part Number | T1300 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Tear-N-Dry Electronic Touchless Dispenser is a simple hands-free alternative for dispensing roll towels. Dispenser delivers 10" long paper portions every time without a wait. It is ideal for high-traffic areas. Long battery life offers less maintenance. Dispenser requires no adjustments. Simply mount and go. Dispenser holds 8" wide roll of towels with a 1-1/2" (38mm) core diameter. It is made of high-impact plastic.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>Requires 4 D-Cell Alkaline Batteries</p> |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb |









