Samsung PM9A3 960 GB Solid State Drive – 2.5″ Internal – U.2 (PCI Express NVMe 4.0 x4)
Login to View Prices
1 in stock
Enhanced for speed and reliability
The PM9A3 is the solution to achieving high responsiveness in data centers requiring accelerated performance. Available in capacities of 960GB, 1.92TB, 3.84TB and 7.68TB, the PM9A3 enables your business to excel in handling big data.
Seamless, high-powered performance
Get fast results with the next-gen NVMe® interface. Sequential read/write speeds of up to 6,900/4,100 MB/s, random read/write speeds of up to 1100K/200K IOPS and a suberb level of QoS (quality of service) allow for real-time big data analytics.
Secure critical data
Data integrity is critical to data center SSD. The PM9A3 NVMe® U.2 is safeguarded with end-to-end data protection to ensure consistency over the entire data transfer path and prevents data corruption in case of power failure with power loss protection.
Enhanced operations efficiency
Accomplish far more with less. Achieve higher efficiency and performance compared to legacy storage systems, with fewer servers, reduced power and cooling, and lower TCO, all with efficient management from the advanced Samsung SSD Toolkit software.
Samsung reliability and quality
Experience the superior SSD quality and reliability of in-house production using Samsung built components. Empower your 24/7 business to run faster, more efficiently, and at reduced costs with world-class dependability with a limited 5-year warranty or 1.0 DWPD.
- Provides more productive performance and superior data storage for a variety of files
- Makes frequent file access and retrieval easy and convenient
- With a capacity of 960 GB, you have large storage space for all your documents and data
- With the stunning reading speed of 6500 MB/s, get faster boot times and improved overall computing performance
- Write speed of 1500 MB/s enables you to perform write-related tasks in seconds rather than minutes
- PCI Express NVMe 4.0 x4 interface provides quick data transfer and greater throughput
- 256-bit AES encryption to protect your precious and valuable data from unauthorized access
- 2.5″ form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
Additional information
| Weight | 3.1700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.30 × 3.90 × 2.80 in |
| Drive Type | Internal |
| Wireless LAN | No |
| Device Supported | Server,Storage System |
| Maximum Read Transfer Rate | 6500 MB/s |
| Random 4KB Read | 580000IOPS |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Storage Capacity | 960 GB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Random 4KB Write | 70000IOPS |
| Drive Interface | U.2 |
| Form Factor | 2.5" |
| Endurance (TBW) | 1752 TB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Product Series | PM9A3 |
| Maximum Write Transfer Rate | 1500 MB/s |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Website Addres | |
| UPC | 0 |
| MPN | MZ-QL296000 |
| Brand | Samsung |
















Reviews
There are no reviews yet.