Samsonite Classic Business 20 Carrying Case (Briefcase) for 17 Notebook – Black
Login to View Prices
Samsonite Classic Business 2.0 Carrying Case (Briefcase) for 17″ Notebook – Black – Handle, Carrying Strap, Shoulder Strap – 12.5″ Height x 17.5″ Width x 4.5″ Depth – 1 Each
Additional information
| Brand | Samsonite |
|---|---|
| Product Type | Carrying Case |
| Number Of Compartments | 2 |
| Maximum Screen Size Supported | 17" |
| Closure Type | Zipper |
| Adjustable | Yes |
| Product Color | Black |
| Laptop Compartment | Yes |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Style | Briefcase |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Number Of Pockets | 2 |
| Height | 12.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 4.5" |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Brand Name | Samsonite |
| Manufacturer | Samsonite |
| Product Name | Classic 2 Compartment Laptop Bag |
| Product Line | Classic Business 2.0 |
| Application/Usage | Accessories |
| Manufacturer Part Number | 1412721041 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed to meet the needs of the road warrior, this Classic 2 Compartment Laptop Bag features two front zippered pockets to help keep you organized and essentials easily accessible. Wrapped Bale Handles provide comfort when carrying. SmartSleeve fits over most upright handles for hassle-free combination travel. Adjustable, removable carry strap offers another carrying option. Dedicated, padded laptop compartment accommodates most laptops up to 17". Laptop bag offers another three padded slip pockets for storing tech accessories (chargers, cords, mouse and more).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Classic 2 Compartment Laptop Bag</li> <li>Carry Strap </li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 2.45 lb |








