Samsonite Classic Business 20 Carrying Case (Briefcase) for 156 Notebook Smartphone Pen Business Card Document Accessories Tablet Pc – Black
Login to View Prices
Samsonite Classic Business 2.0 Carrying Case (Briefcase) for 15.6″ Notebook, Smartphone, Pen, Business Card, Document, Accessories, Tablet PC – Black – Polyester Body – Handle, Carrying Strap, Shoulder Strap – 12″ Height x 17″ Width x 6″ Depth – 1 Pack
Additional information
| Brand | Samsonite |
|---|---|
| Product Type | Carrying Case |
| Number Of Compartments | 3 |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Closure Type | Zipper |
| Adjustable Strap | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Style | Briefcase |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 17" |
| Depth | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Brand Name | Samsonite |
| Manufacturer | Samsonite |
| Product Name | Classic Business 2.0 Brief |
| Product Line | Classic Business 2.0 |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Manufacturer Part Number | 141274-1041 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Iconic, polyester, Classic Business 2.0 Three Compartment Brief's aesthetic reflects a modern, tailored approach to business while still embodying a multifunctional, everyday appeal. Exterior organization includes: a quick-access pocket for smaller items, large pocket with organization featuring a lined phone pocket, two pen sleeves, business card sleeves and mesh-and-slip storage pockets. SmartSleeve fits over most upright handles for a hassle-free combination when traveling. Zippered storage pocket on SmartSleeve keeps items, such as a secondary device or important document storage, close and accessible. Three padded, slip pockets store tech accessories like chargers, cords, mouse and more. Dedicated, padded compartment fits most laptops up to 15.6". Wrapped bale handles and removable carry strap provide comfort when carrying. Adjustable strap is sized to wear on your shoulder or across your body. <br /> <p><br /></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul><li> Classic Business 2.0 Brief</li><li> Shoulder Strap</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 2.82 lb |











