Samsonite Aramon Nxt Carrying Case (Sleeve) for 14 Notebook – Black
Login to View Prices
Samsonite Aramon NXT Carrying Case (Sleeve) for 14″ Notebook – Black – Neoprene Body – Shoulder Strap, Handle – 10.5″ Height x 14.5″ Width x 1″ Depth – 1 Each
Additional information
| Brand | Samsonite |
|---|---|
| Product Type | Carrying Case |
| Additional Warranty Informati | <p>3 Year Warranty</p> |
| Maximum Screen Size Supported | 14" |
| Adjustable Strap | No |
| Product Color | Black |
| Product Material | Neoprene |
| Country Of Origin | China |
| Style | Sleeve |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.5" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Carrying Options | Handle |
| Brand Name | Samsonite |
| Manufacturer | Samsonite |
| Product Name | Latptop Shuttle |
| Product Line | Aramon NXT |
| Application/Usage | Notebook |
| Accessibility | Top Loading |
| Manufacturer Part Number | 43331-1041 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Traditional Slim Laptop Shuttle Bag is made of tough neoprene to thoroughly protect your laptop. Zips around three sides to use as a horizontal briefcase or vertical bag like a backpack. Includes a convenient zippered accessory pocket to keep your things organized and a removable adjustable shoulder strap.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Aramon NXT Notebook Case</li><li>Shoulder Strap</li></ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 13.50 oz |












