Samsill Earths Choice Fashion Biobased Usda Certified 2 View Binders
Login to View Prices
Samsill Earth’s Choice Fashion Biobased USDA Certified 2″ View Binders – 2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 425 Sheet Capacity – Round Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Chipboard – Coral – 2.24 lb – Recycled – Clear Overlay, Bio-based – 2 / Pack
Additional information
| Brand | Samsill Corporation |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 425 |
| Sheet Standard | Letter |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1959-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Coral |
| Certifications & Standards | 6866-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Series | U86 |
| Brand Name | Samsill |
| Features | Bio-based |
| Manufacturer | Samsill Corporation |
| Product Name | Earth's Choice Fashion Biobased USDA Certified 2" View Binders |
| Product Line | Earth's Choice |
| Manufacturer Part Number | U86673 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Biobased, three-ring, view binder in a fashion color offers a colorful, more environmentally friendly choice. Durable, well-constructed design with both biobased and recycled properties makes it a great sustainability solution. It is made with at least 59 percent biobased material and a cover made of 25 percent plant-based, renewable plastic. Biobased content is carefully tested using ASTM D-6866 standards. USDA certified binder also features a durable chipboard made from a high percentage of post-consumer material. Round rings are mounted on the back lid. The 2" capacity can comfortably hold up to 425 sheets of three-hole punched, letter-size paper. Binder features two clear, inside horizontal pockets for additional storage and organization of loose documents and unpunched papers.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Material | Chipboard |
| Weight (Approximate) | 2.24 lb |












