Samsill Earthchoice Durable View Binder – 1″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 200 Sheet Capacity – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Chipboard – Assorted – Recycled – Bio-based, Durable, Clear Overlay, Flexible – 4 / Pack
Additional information
| Brand | Samsill Corporation |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 200 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Ring Size | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1998-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Assorted |
| Certifications & Standards | USDA |
| Brand Name | Samsill |
| Features | Flexible |
| Manufacturer | Samsill Corporation |
| Product Name | Earthchoice Durable View Binder |
| Product Line | Earth's Choice |
| Manufacturer Part Number | MS48639 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>EarthChoice Durable View Binders are not only well-constructed for holding paper, but also offer both biobased and recycled properties that make them a great sustainability solution for the environment. These USDA certified binders are made with at least 59 percent biobased material and come with a cover made with up to 25 percent plant-based, renewable plastic. Durable chipboard is made of recycled, post-consumer content. Biobased content is carefully tested using ASTM D-6866 standards. These 1" capacity, biobased presentation binders can comfortably hold up to 200 sheets (8-1/2" x 11") of three-hole punched paper. Two clear, horizontal pockets inside the three-ring binder provide additional storage and organization of loose documents. Clear overlay on the front, back and spine of the binder gives full control and flexibility over customizing presentations, organizational projects, office reports, class projects and more.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Package Contents | <ul> <li>Earthchoice Durable View Binder</li> <li>Cover</li> </ul> |
| Material | Chipboard |
Samsill Earthchoice Durable View Binder – 2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 425 Sheet Capacity – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Chipboard – Assorted – Recycled – Bio-based, Durable, Clear Overlay, Flexible – 4 / Pack
Additional information
| Brand | Samsill Corporation |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 425 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Ring Size | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1998-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Assorted |
| Certifications & Standards | USDA |
| Brand Name | Samsill |
| Features | Flexible |
| Manufacturer | Samsill Corporation |
| Product Name | Earthchoice Durable View Binder |
| Product Line | Earth's Choice |
| Manufacturer Part Number | MS48669 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>EarthChoice Durable View Binders are not only well-constructed for holding paper, but also offer both biobased and recycled properties that make them a great sustainability solution for the environment. These USDA certified binders are made with at least 59 percent biobased material and come with a cover made with up to 25 percent plant-based, renewable plastic. Durable chipboard is made of recycled, post-consumer content. Biobased content is carefully tested using ASTM D-6866 standards. These 2" capacity, biobased presentation binders can comfortably hold up to 425 sheets (8-1/2" x 11") of three-hole punched paper. Two clear, horizontal pockets inside the three-ring binder provide additional storage and organization of loose documents. Clear overlay on the front, back and spine of the binder gives full control and flexibility over customizing presentations, organizational projects, office reports, class projects and more.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Package Contents | <ul> <li>Earthchoice Durable View Binder</li> <li>Cover</li> </ul> |
| Material | Chipboard |
Samsill Earthchoice Durable View Binder – 3″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 550 Sheet Capacity – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Chipboard – Assorted – Recycled – Bio-based, Durable, Clear Overlay, Flexible – 4 / Pack
Additional information
| Brand | Samsill Corporation |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 550 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Ring Size | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1998-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Assorted |
| Certifications & Standards | USDA |
| Brand Name | Samsill |
| Features | Flexible |
| Manufacturer | Samsill Corporation |
| Product Name | Earthchoice Durable View Binder |
| Product Line | Earth's Choice |
| Manufacturer Part Number | MS48689 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>EarthChoice Durable View Binders are not only well-constructed for holding paper, but also offer both biobased and recycled properties that make them a great sustainability solution for the environment. These USDA certified binders are made with at least 59 percent biobased material and come with a cover made with up to 25 percent plant-based, renewable plastic. Durable chipboard is made of recycled, post-consumer content. Biobased content is carefully tested using ASTM D-6866 standards. These 3" capacity, biobased presentation binders can comfortably hold up to 550 sheets (8-1/2" x 11") of three-hole punched paper. Two clear, horizontal pockets inside the three-ring binder provide additional storage and organization of loose documents. Clear overlay on the front, back and spine of the binder gives full control and flexibility over customizing presentations, organizational projects, office reports, class projects and more.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Package Contents | <ul> <li>Earthchoice Durable View Binder</li> <li>Cover</li> </ul> |
| Material | Chipboard |
Samsill Earthchoice Durable View Binder – 1 1/2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 325 Sheet Capacity – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Chipboard – Assorted – Recycled – Bio-based, Durable, Clear Overlay, Flexible – 4 / Pack
Additional information
| Brand | Samsill Corporation |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2002-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 325 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Ring Size | 1.50" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1998-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Assorted |
| Certifications & Standards | USDA |
| Brand Name | Samsill |
| Features | Flexible |
| Manufacturer | Samsill Corporation |
| Product Name | Earthchoice Durable View Binder |
| Product Line | Earth's Choice |
| Manufacturer Part Number | MS48659 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>EarthChoice Durable View Binders are not only well-constructed for holding paper, but also offer both biobased and recycled properties that make them a great sustainability solution for the environment. These USDA certified binders are made with at least 59 percent biobased material and come with a cover made with up to 25 percent plant-based, renewable plastic. Durable chipboard is made of recycled, post-consumer content. Biobased content is carefully tested using ASTM D-6866 standards. These 1-1/2" capacity, biobased presentation binders can comfortably hold up to 325 sheets (8-1/2" x 11") of three-hole punched paper. Two clear, horizontal pockets inside the three-ring binder provide additional storage and organization of loose documents. Clear overlay on the front, back and spine of the binder gives full control and flexibility over customizing presentations, organizational projects, office reports, class projects and more.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Package Contents | <ul> <li>Earthchoice Durable View Binder</li> <li>Cover</li> </ul> |
| Material | Chipboard |


















