Safety Zone Green Flock Lined Nitrile Gloves – Chemical Protection – Large Size – Green – Straight Cuff, Raised Diamond Grip, Flock-lined – For Dishwashing, Cleaning, Meat Processing – 15 mil Thickness – 13″ Glove Length
Additional information
| Brand | The Safety Zone |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Length | 13" |
| Glove Thickness | 15 mil |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Safety Zone |
| Features | Flock-lined |
| Manufacturer | The Safety Zone |
| Product Name | Green Flock Lined Nitrile Gloves |
| Protection Type | Chemical |
| Application/Usage | Meat Processing |
| Manufacturer Part Number | GNGF-LG-15C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These Flock-lined Nitrile Gloves may be universally known as "that dishwashing glove, " but the uses extend beyond household cleaning. High-volume foodservice such as meat-processing plants benefit from their increased resistance to animal fats. Raised diamond grip on these 13" long gloves helps prevent slipping. Palm thickness is 15 mil. Long, straight cuff protects your more than your hands.</p> |
Safety Zone Green Flock Lined Nitrile Gloves – Chemical Protection – Medium Size – Green – Straight Cuff, Raised Diamond Grip, Flock-lined – For Dishwashing, Cleaning, Meat Processing – 15 mil Thickness – 13″ Glove Length
Additional information
| Brand | The Safety Zone |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Length | 13" |
| Glove Thickness | 15 mil |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Safety Zone |
| Features | Flock-lined |
| Manufacturer | The Safety Zone |
| Product Name | Green Flock Lined Nitrile Gloves |
| Protection Type | Chemical |
| Application/Usage | Meat Processing |
| Manufacturer Part Number | GNGF-MD-15C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These Flock-lined Nitrile Gloves may be universally known as "that dishwashing glove, " but the uses extend beyond household cleaning. High-volume foodservice such as meat-processing plants benefit from their increased resistance to animal fats. Raised diamond grip on these 13" long gloves helps prevent slipping. Palm thickness is 15 mil. Long, straight cuff protects your more than your hands.</p> |
Safety Zone Green Flock Lined Nitrile Gloves – Chemical Protection – Small Size – Green – Straight Cuff, Raised Diamond Grip, Flock-lined – For Dishwashing, Cleaning, Meat Processing – 15 mil Thickness – 13″ Glove Length
Additional information
| Brand | The Safety Zone |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Length | 13" |
| Glove Thickness | 15 mil |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Safety Zone |
| Features | Flock-lined |
| Manufacturer | The Safety Zone |
| Product Name | Green Flock Lined Nitrile Gloves |
| Protection Type | Chemical |
| Application/Usage | Meat Processing |
| Manufacturer Part Number | GNGF-SM-15C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These Flock-lined Nitrile Gloves may be universally known as "that dishwashing glove, " but the uses extend beyond household cleaning. High-volume foodservice such as meat-processing plants benefit from their increased resistance to animal fats. Raised diamond grip on these 13" long gloves helps prevent slipping. Palm thickness is 15 mil. Long, straight cuff protects your more than your hands.</p> |
Safety Zone Green Flock Lined Nitrile Gloves – Chemical Protection – X-Large Size – Green – Straight Cuff, Raised Diamond Grip, Flock-lined – For Dishwashing, Cleaning, Meat Processing – 15 mil Thickness – 13″ Glove Length
Additional information
| Brand | The Safety Zone |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Gloves |
| Size Standard | X-Large |
| Glove Length | 13" |
| Glove Thickness | 15 mil |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Safety Zone |
| Features | Flock-lined |
| Manufacturer | The Safety Zone |
| Product Name | Green Flock Lined Nitrile Gloves |
| Protection Type | Chemical |
| Application/Usage | Meat Processing |
| Manufacturer Part Number | GNGF-XL-15C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These Flock-lined Nitrile Gloves may be universally known as "that dishwashing glove, " but the uses extend beyond household cleaning. High-volume foodservice such as meat-processing plants benefit from their increased resistance to animal fats. Raised diamond grip on these 13" long gloves helps prevent slipping. Palm thickness is 15 mil. Long, straight cuff protects your more than your hands.</p> |

















