Safety Ceramic Blade Box Cutter, 0.5″ Blade, 5.5″ Plastic Handle, Green
Login to View Prices
1470 in stock
SKU:
ACM16475
Categories: Hand Tools, Industrial
An ultra-safe cutter with an auto-retractable ceramic blade that lasts longer than steel blades. Durable ABS high impact durability.
Additional information
| Weight | 0.0890 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.75 × 2.38 × 0.50 in |
| Knife Type | Safety Cutter |
| Global Product Type | Retractable Utility/Box Cutters |
| Handle Length | 5.5" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Blade Storage | No |
| Number of Blades | 1 |
| Blade Shape | Straight |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Color(s) | Green |
| Blade Material | Ceramic |
| Blade Length | 0.5" |
| Blade Type | Replaceable |
| Blade Width | 0.25" |
| Blade Thickness | 0.1" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577164758 |
| MPN | 16475 |
| Brand | Westcott® |
Be the first to review “Safety Ceramic Blade Box Cutter, 0.5″ Blade, 5.5″ Plastic Handle, Green” Cancel reply





















Reviews
There are no reviews yet.