Safco Zenergy Vinyl Swivel Ball Chair – Black Vinyl – Polyester – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Rubber |
| Swivel | Yes |
| Chair/Seat Type | Exercise Ball Chair |
| Seat Diameter | 17.50" |
| Product Color | Black Vinyl |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 23" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 17.5" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Safco |
| Features | Inflatable |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | 4760BV |
| Product Name | Zenergy Vinyl Swivel Ball Chair |
| Product Line | Zenergy |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 4760BV |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Fill your work space with vibrant energy that also brings a sense of calmness with the Zenergy Swivel Ball. Anti-burst, PVC exercise ball is covered in vinyl and features a 360-degree swivel base with active, user-controlled movement. Rubber is molded into base so this chair does not slip. Design allows a little zip in your sit by providing movement that not only helps you sit comfortably, but also may help you concentrate and support better posture and balance. Use this 17-1/2" diameter, innovative seating as a complementary chair to your everyday seat. Or use in meeting areas and gathering spaces. Weight capacity is 250 lb. The Zenergy Swivel Ball Chair includes a pump to help you inflate to a better state of mind.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Zenergy Vinyl Swivel Ball Chair </li> <li>Pump</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |






