Safco Wall-mounted Inter-department Locking Mailbox – 12″ Height – External Dimensions: 18″ Width x 7.3″ Depth x 18″ Height – Hinged Closure – Steel – Black – For Letter, Document, Envelope, Memo, CD-ROM, Keyboard, Disk Drive – Recycled – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Mailbox |
| Exterior Material | Steel |
| Compartment Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Closure Type | Hinged |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Assembly Required | No |
| Height | 18" |
| Width | 18" |
| Depth | 7.3" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Safco |
| Features | Scratch Resistant |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Wall-mounted Inter-department Locking Mailbox |
| Product Line | Mail-Box |
| Application/Usage | Disk Drive |
| Manufacturer Part Number | 4259BL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Large Interoffice Mailbox can be used for mail collections, drop box and secure office communication. Locking hinged door provides security for confidential messages. Drop slot measures 10-1/2" x 3/4" and accepts letter-size documents, envelopes, memos, discs, CD-ROMS, keys and more. Solid steel construction features a scratch-resistant, powder-coat finish for durability. Mailbox mounts to wall for easy, eye-level access to hinged drop-front door. Mailbox includes two keys and mounting hardware.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Wall-mounted Inter-department Locking Mailbox</li> <li>2 x Keys</li> <li>Mounting Hardware</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 11.80 lb |





