Safco Vue Extended-Height Vinyl Chair – Black Vinyl, Nylon, Polyester Seat – Black Back – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Polyester |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.50" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 23" |
| Maximum Seat Height | 2033-01-01T06:00:00.000Z |
| Back Color | Black |
| Back Height | 15.50" |
| Back Width | 17" |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Fire Resistant | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Arm Style | Fixed |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 49.5" |
| Certifications & Standards | <ul><li>ANSI</li><li>BIFMA</li><li>CAL117</li></ul> |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Safco |
| Features | Tilt Lock |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | 3395BV |
| Product Name | Vue Extended-Height Vinyl Chair |
| Product Line | Vue |
| Manufacturer Part Number | 3395BV |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Resilient, sleek, extended-height mesh chair features black mesh fabric back, a black vinyl seat and footring. Comfortable, ergonomic, height-adjustable seat is designed for all-day comfort and prevents fatigue. Chair holds up to 250 lb. Seat height adjusts pneumatically from 23" to 33". Other functions include tilt, tilt tension, tilt lock and 360-degree swivel. Seat size is 18" wide x 17-1/2" deep. Back measures 17" wide x 15-1/2" high. 25" five-star base has 2" hooded dual-wheel carpet casters. Fixed loop arms are sold separately. Chair meets applicable ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>1 x Base</li><li>5 x Caster</li><li>1 x Pump Assembly</li><li>1 x Footring Assembly</li><li>1 x Seat Assembly with Black Fabric and Black Vinyl</li><li>1 x Mesh Backrest</li><li>1 x Plastic Cover</li><li>Hardware Pack</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
Safco Vue Extended-Height Vinyl Chair – Black Vinyl, Nylon, Polyester Seat – Black Back – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Polyester |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.50" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 23" |
| Maximum Seat Height | 2033-01-01T06:00:00.000Z |
| Back Color | Black |
| Back Height | 15.50" |
| Back Width | 17" |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Fire Resistant | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Arm Style | Fixed |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 49.5" |
| Certifications & Standards | <ul><li>ANSI</li><li>BIFMA</li><li>CAL117</li></ul> |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Safco |
| Features | Tilt Lock |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | 3395BV |
| Product Name | Vue Extended-Height Vinyl Chair |
| Product Line | Vue |
| Manufacturer Part Number | 3395BV |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Resilient, sleek, extended-height mesh chair features black mesh fabric back, a black vinyl seat and footring. Comfortable, ergonomic, height-adjustable seat is designed for all-day comfort and prevents fatigue. Chair holds up to 250 lb. Seat height adjusts pneumatically from 23" to 33". Other functions include tilt, tilt tension, tilt lock and 360-degree swivel. Seat size is 18" wide x 17-1/2" deep. Back measures 17" wide x 15-1/2" high. 25" five-star base has 2" hooded dual-wheel carpet casters. Fixed loop arms are sold separately. Chair meets applicable ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>1 x Base</li><li>5 x Caster</li><li>1 x Pump Assembly</li><li>1 x Footring Assembly</li><li>1 x Seat Assembly with Black Fabric and Black Vinyl</li><li>1 x Mesh Backrest</li><li>1 x Plastic Cover</li><li>Hardware Pack</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |













