Safco Twist Waste Receptacle – 32 gal Capacity – Removable Lid, Durable, UV Resistant, Fade Resistant – 38″ Height x 18.3″ Width x 19.4″ Depth – High-density Polyethylene (HDPE) – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Receptacle |
| Product Color | Black |
| Product Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2038-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 18.3" |
| Depth | 19.4" |
| Capacity | 32 gal |
| Brand Name | Safco |
| Features | Fade Resistant |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Twist Waste Receptacle |
| Product Line | Twist |
| Manufacturer Part Number | 9371BL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Durable and modern-looking, the Twist Waste Receptacle with a closed top is perfect for your sanitation needs. Contemporary look features a fluted/twisted receptacle design. It can be used in almost any space indoors or outdoors. Closed top hides trash while keeping out the elements. High-density polyethylene with built-in UV inhibitors protects from fading. Telescoping base hides trash bags. Stylish receptacle uses standard, 32" x 44" trash bags for its 32-gallon capacity. It is also easily adaptable for anchoring or weighting devices.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Safco Twist Waste Receptacle – 32 gal Capacity – Removable Lid, Durable, UV Resistant, Fade Resistant – 38″ Height x 18.3″ Width x 19.4″ Depth – High-density Polyethylene (HDPE) – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Receptacle |
| Product Color | Black |
| Product Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2038-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 18.3" |
| Depth | 19.4" |
| Capacity | 32 gal |
| Brand Name | Safco |
| Features | Fade Resistant |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Twist Waste Receptacle |
| Product Line | Twist |
| Manufacturer Part Number | 9371BL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Durable and modern-looking, the Twist Waste Receptacle with a closed top is perfect for your sanitation needs. Contemporary look features a fluted/twisted receptacle design. It can be used in almost any space indoors or outdoors. Closed top hides trash while keeping out the elements. High-density polyethylene with built-in UV inhibitors protects from fading. Telescoping base hides trash bags. Stylish receptacle uses standard, 32" x 44" trash bags for its 32-gallon capacity. It is also easily adaptable for anchoring or weighting devices.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Safco Twist Waste Receptacle – 32 gal Capacity – Removable Lid, Durable, UV Resistant, Fade Resistant – 30″ Height x 18.9″ Width x 18.9″ Depth – High-density Polyethylene (HDPE) – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Receptacle |
| Product Color | Black |
| Product Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 30" |
| Width | 18.9" |
| Depth | 18.9" |
| Capacity | 32 gal |
| Brand Name | Safco |
| Features | Fade Resistant |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Twist Waste Receptacle |
| Product Line | Twist |
| Manufacturer Part Number | 9372BL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Durable and modern-looking, the Twist Waste Receptacle with an open top is perfect for your sanitation needs. Contemporary look features a fluted/twisted receptacle design. It can be used in almost any space indoors or outdoors. Open top allows easy access and overflow trash allowance. High-density polyethylene with built-in UV inhibitors protects from fading. Telescoping base hides trash bags. Stylish receptacle uses standard, 32" x 44" trash bags for its 32-gallon capacity. It is also easily adaptable for anchoring or weighting devices.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Safco Twist Waste Receptacle – 32 gal Capacity – Removable Lid, Durable, UV Resistant, Fade Resistant – 30″ Height x 18.9″ Width x 18.9″ Depth – High-density Polyethylene (HDPE) – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Receptacle |
| Product Color | Black |
| Product Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 30" |
| Width | 18.9" |
| Depth | 18.9" |
| Capacity | 32 gal |
| Brand Name | Safco |
| Features | Fade Resistant |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Twist Waste Receptacle |
| Product Line | Twist |
| Manufacturer Part Number | 9372BL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Durable and modern-looking, the Twist Waste Receptacle with an open top is perfect for your sanitation needs. Contemporary look features a fluted/twisted receptacle design. It can be used in almost any space indoors or outdoors. Open top allows easy access and overflow trash allowance. High-density polyethylene with built-in UV inhibitors protects from fading. Telescoping base hides trash bags. Stylish receptacle uses standard, 32" x 44" trash bags for its 32-gallon capacity. It is also easily adaptable for anchoring or weighting devices.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













