Safco Steel Workstation – For – Table TopRectangle Top – U-shaped Base – 2 Legs x 47.25″ Table Top Width x 24″ Table Top Depth x 0.75″ Table Top Thickness – Assembly Required – Black, Silver – Steel, Fiberboard, Wood – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | U-shaped |
| Table Top Width | 47.25" |
| Number Of Legs | 2 |
| Table Top Depth | 24" |
| Table Top Thickness | 0.75" |
| Color/Finish | Silver |
| Product Material | Wood |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Brand Name | Safco |
| Features | Expandable |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Steel Workstation |
| Manufacturer Part Number | 1943BLSL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Steel Workstation features a simple design and slim profile so it's a perfect fit for every work space, no matter the existing decor. Steel, U-shaped legs create smooth lines that will make you do a U-turn for another look. To expand on its intrigue, the workstation also features a laminate top on the fiberboard desktop. Durable laminate on the 3/4" wood top is stain-resistant and scuff-resistant. Steel frame is powder-coated for durability. The Steel Workstation is the perfect touch to help your work area have a little style without sacrificing function.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Safco Steel Workstation – For – Table TopRectangle Top – U-shaped Base x 47.25″ Table Top Width x 24″ Table Top Depth x 0.75″ Table Top Thickness – Assembly Required – Cherry, Black – Wood, Steel, Fiberboard – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | U-shaped |
| Table Top Width | 47.25" |
| Table Top Depth | 24" |
| Table Top Thickness | 0.75" |
| Color/Finish | Black |
| Product Material | Fiberboard |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Brand Name | Safco |
| Features | Scuff Resistant |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | 1943CYBL |
| Product Name | Steel Workstation |
| Application/Usage | Laptop |
| Manufacturer Part Number | 1943CYBL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Steel Workstation features a simple design and slim profile so it's a perfect fit for every work space, no matter the existing decor. Steel, U-shaped legs create smooth lines that will make you do a U-turn for another look. To expand on its intrigue, the workstation also features a laminate top on the fiberboard desktop. Durable laminate on the 3/4" wood top is stain-resistant and scuff-resistant. Steel frame is powder-coated for durability. The Steel Workstation is the perfect touch to help your work area have a little style without sacrificing function.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Workstation Top</li><li>Top Frame</li><li>Workstation Leg</li><li>Mounting Hardware</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |












