Safco Soft Tough Economy Workbench Drafting Chair

Login to View Prices
Safco Soft Tough Economy Workbench Drafting Chair – Black Foam, Polyurethane Seat – Foam Back – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Steel |
| Seat Material | Polyurethane |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 16.50" |
| Chair/Seat Type | Drafting Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 22" |
| Maximum Seat Height | 2032-01-01T06:00:00.000Z |
| Back Material | Foam |
| Back Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Back Width | 17" |
| Base Shape | 5-star |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2049-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25" |
| Depth | 25" |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Soft Tough Economy Workbench Drafting Chair |
| Product Line | Soft Tough |
| Manufacturer Part Number | 6680 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Workbench chair has an adjustable 18" footring and black microcellular, self-skinning polyurethane foam seat and back. Durable, steel 25" diameter base has black nylon shell coating and nylon glides. Functions include pneumatic seat-height control, 360-degree swivel, backrest height adjustment and seat-depth adjustment with ergo knobs. Seat adjusts from 22" to 32". Seat measures 18" wide x 16-1/2" deep. Back size is 17" wide x 12" high. Chair holds up to 250 lb. and weighs 30 lb. Workbench chair meets ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Adjustable 18" Foot Ring</li><li>Black Nylon Shell Coating and Nylon Glides</li><li>Black Microcellular, Self-Skinning</li></ul> |







