Safco Small Desk-Side Recycling Receptacle – 3 gal Capacity – Half-round – 13.5″ Height x 13″ Width x 8″ Depth – Plastic – Black, Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Receptacle |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Half-round |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 13.5" |
| Width | 13" |
| Depth | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Capacity | 3 gal |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | 9927BB |
| Product Name | Small Desk-Side Recycling Receptacle |
| Manufacturer Part Number | 9927BB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Have all your desk-side recycling needs come together with the Desk-Side Plastic Recycling Receptacles. Design allows you to easily latch two of these recycling receptacles together for two separate recycling compartments – one for recycling and one for waste. Use half-round containers individually for waste or recycling too. Each plastic container holds up to 3 gallons. One container is solid blue. The other container is solid black.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Safco Small Desk-Side Recycling Receptacle – 3 gal Capacity – Half-round – 13.5″ Height x 13″ Width x 8″ Depth – Plastic – Black, Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Receptacle |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Half-round |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 13.5" |
| Width | 13" |
| Depth | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Capacity | 3 gal |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | 9927BB |
| Product Name | Small Desk-Side Recycling Receptacle |
| Manufacturer Part Number | 9927BB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Have all your desk-side recycling needs come together with the Desk-Side Plastic Recycling Receptacles. Design allows you to easily latch two of these recycling receptacles together for two separate recycling compartments – one for recycling and one for waste. Use half-round containers individually for waste or recycling too. Each plastic container holds up to 3 gallons. One container is solid blue. The other container is solid black.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Safco Small Desk-Side Recycling Receptacle – 3 gal Capacity – Half-round – 13.5″ Height x 13″ Width x 8″ Depth – Plastic – Black, Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Receptacle |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Half-round |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 13.5" |
| Width | 13" |
| Depth | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Capacity | 3 gal |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | 9927BB |
| Product Name | Small Desk-Side Recycling Receptacle |
| Manufacturer Part Number | 9927BB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Have all your desk-side recycling needs come together with the Desk-Side Plastic Recycling Receptacles. Design allows you to easily latch two of these recycling receptacles together for two separate recycling compartments – one for recycling and one for waste. Use half-round containers individually for waste or recycling too. Each plastic container holds up to 3 gallons. One container is solid blue. The other container is solid black.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Safco Small Desk-Side Recycling Receptacle – 3 gal Capacity – Half-round – 13.5″ Height x 13″ Width x 8″ Depth – Plastic – Black, Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Receptacle |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Half-round |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 13.5" |
| Width | 13" |
| Depth | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Capacity | 3 gal |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | 9927BB |
| Product Name | Small Desk-Side Recycling Receptacle |
| Manufacturer Part Number | 9927BB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Have all your desk-side recycling needs come together with the Desk-Side Plastic Recycling Receptacles. Design allows you to easily latch two of these recycling receptacles together for two separate recycling compartments – one for recycling and one for waste. Use half-round containers individually for waste or recycling too. Each plastic container holds up to 3 gallons. One container is solid blue. The other container is solid black.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |














