Safco Mobile Machine Stand – 200 lb Load Capacity – 1 x Shelf(ves) – 30.3″ Height x 28″ Width x 19.8″ Depth – Laminate – Particleboard, Wood – Cherry
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Audio Equipment Cabinet |
| Number Of Fixed Shelves | 1 |
| Total Number Of Shelves | 1 |
| Number Of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Wheels |
| Product Color | Cherry |
| Product Material | Wood |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1980-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 30.3" |
| Width | 28" |
| Depth | 19.8" |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Brand Name | Safco |
| Features | Cable Management |
| Compatibility | <ul><li>TV</li><li>VCR</li><li>Fax</li><li>Printer</li><li>Copier</li></ul> |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Mobile Machine Stand |
| Finishing | Laminate |
| Manufacturer Part Number | 1850CY |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile machine stand is ideal for all office equipment including TV/VCR setups. Double doors conceal a lower compartment that measures 26" wide x 17-3/4" deep x 14-3/4" high. 9" high upper compartment is partially open in back for cable routing with a shelf that adjusts in 1-1/4" increments. Machine stand includes four 2" diameter swivel casters (two locking). Tough 3/4" furniture-grade particleboard has a laminate finish and is made with a high percentage of recycled wood. Machine stand holds up to 200 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Mobile Machine Stand</li><li>1 x Back Panel</li><li>1 x Left Side Panel</li><li>1 x Right Side Panel</li><li>1 x Top Panel</li><li>16 x Screw Post</li><li>16 x Locking Cam</li><li>4 x Caster Bracket</li><li>8 x 5/8"L Machine Screw</li><li>1 x Fixed Shelf</li><li>1 x Bottom Panel</li><li>1 x Kick Panel</li><li>4 x Wood Dowel</li><li>2 x Swivel Caster with Brake</li><li>2 x Swivel Caster without Brake</li><li>4 x Hinge</li><li>4 x Hinge Mount Plate</li><li>1 x Left Door Panel</li><li>1 x Right Door Panel</li><li>2 x Handle</li><li>4 x 1" Long Screw</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 76 lb |











