Safco Mirella Coffee Table – 48″ x 23.8″16″ , 1.6″ Table Top – 1 Shelve(s) – Material: Laminate, Medium Density Fiberboard (MDF) – Finish: Sand Dune, Powder Coated
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Table |
| Total Number Of Shelves | 1 |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Leg Material | Metal |
| Product Color/Finish | Powder Coated |
| Hardware Color/Finish | Black |
| Shape | Rectangle |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | MRCFTSDD |
| Product Name | Mirella Coffee Table |
| Dimensions | 1.6" Thickness – Table Top |
| Product Line | Mirella |
| Application/Usage | Coffee |
| Manufacturer Part Number | MRCFTSDD |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mirella Coffee Table features a contemporary design with slanted metal legs for a one-of-a-kind look. Sand Dune laminate finish on medium-density fiberboard and black powder-coated, steel frame create a residential feel for the office. Top surface offers ample space for display and sharing refreshments. Bottom shelf offers handy storage. Use separately or as part of a matched Mirella Desking set. End table also coordinates with Mirella Conference and Reception designs for a cohesive, professional look. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 61.40 lb |
Safco Mirella Coffee Table – 48″ x 23.8″16″ , 1.6″ Table Top – 1 Shelve(s) – Material: Laminate, Medium Density Fiberboard (MDF) – Finish: Stone Gray, Powder Coated
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Table |
| Total Number Of Shelves | 1 |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Leg Material | Metal |
| Product Color/Finish | Powder Coated |
| Hardware Color/Finish | Silver |
| Shape | Rectangle |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | MRCFTSGY |
| Product Name | Mirella Coffee Table |
| Dimensions | 1.6" Thickness – Table Top |
| Product Line | Mirella |
| Application/Usage | Coffee |
| Manufacturer Part Number | MRCFTSGY |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mirella Coffee Table features a contemporary design with slanted metal legs for a one-of-a-kind look. Stone Gray laminate finish on medium-density fiberboard and brushed silver steel frame create a residential feel for the office. Top surface offers ample space for display and sharing refreshments. Bottom shelf offers handy storage. Use separately or as part of a matched Mirella Desking set. End table also coordinates with Mirella Conference and Reception designs for a cohesive, professional look. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 61.40 lb |
Safco Mirella Coffee Table – 48″ x 23.8″16″ , 1.6″ Table Top – 1 Shelve(s) – Material: Laminate, Medium Density Fiberboard (MDF) – Finish: Southern Tobacco, Powder Coated
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Table |
| Total Number Of Shelves | 1 |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Leg Material | Metal |
| Product Color/Finish | Powder Coated |
| Hardware Color/Finish | Black |
| Shape | Rectangle |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | MRCFTSTO |
| Product Name | Mirella Coffee Table |
| Dimensions | 1.6" Thickness – Table Top |
| Product Line | Mirella |
| Application/Usage | Coffee |
| Manufacturer Part Number | MRCFTSTO |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mirella Coffee Table features a contemporary design with slanted metal legs for a one-of-a-kind look. Southern Tobacco laminate finish on medium-density fiberboard and black powder-coated, steel frame create a residential feel for the office. Top surface offers ample space for display and sharing refreshments. Bottom shelf offers handy storage. Use separately or as part of a matched Mirella Desking set. End table also coordinates with Mirella Conference and Reception designs for a cohesive, professional look. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 61.40 lb |
Safco Mirella Coffee Table – 48″ x 23.8″16″ , 1.6″ Table Top – 1 Shelve(s) – Material: Laminate, Medium Density Fiberboard (MDF) – Finish: White Ash, Powder Coated
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Table |
| Total Number Of Shelves | 1 |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Leg Material | Metal |
| Product Color/Finish | Powder Coated |
| Hardware Color/Finish | Silver |
| Shape | Rectangle |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | MRCFTWAH |
| Product Name | Mirella Coffee Table |
| Dimensions | 1.6" Thickness – Table Top |
| Product Line | Mirella |
| Application/Usage | Coffee |
| Manufacturer Part Number | MRCFTWAH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mirella Coffee Table features a contemporary design with slanted metal legs for a one-of-a-kind look. White Ash laminate finish on medium-density fiberboard and brushed silver steel frame create a residential feel for the office. Top surface offers ample space for display and sharing refreshments. Bottom shelf offers handy storage. Use separately or as part of a matched Mirella Desking set. End table also coordinates with Mirella Conference and Reception designs for a cohesive, professional look. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 61.40 lb |
























