Safco Hands-Free Step-on Stainless Receptacle

Login to View Prices
Safco Hands-free Step-on Stainless Receptacle – 7 gal Capacity – 21″ Height x 14″ Width x 14″ Depth – Steel – Stainless Steel – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Receptacle |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 21" |
| Width | 14" |
| Depth | 14" |
| Capacity | 7 gal |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Hands-free Step-on Stainless Receptacle |
| Product Line | Step-On |
| Manufacturer Part Number | 9686SS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hands-free receptacle offers a sleek design that lets you step on a pedal at the base to open it. Lid closes slowly and quietly to prevent any snap-down effect preventing slamming of the lid. Step-on receptacle is made from stainless steel that is fingerprint-proof to help keep the receptacle sparkling clean. Receptacle includes a rigid plastic liner with a built-in bag retainer to hold the bag in place.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 11.40 lb |
Safco Hands-Free Step-on Stainless Receptacle

Login to View Prices
Safco Hands-free Step-on Stainless Receptacle – 4 gal Capacity – 20.5″ Height x 10.8″ Width x 10.8″ Depth – Steel – Stainless Steel – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Receptacle |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 20.5" |
| Width | 10.8" |
| Depth | 10.8" |
| Capacity | 4 gal |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Hands-free Step-on Stainless Receptacle |
| Product Line | Step-On |
| Manufacturer Part Number | 9685SS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hands-free receptacle offers a sleek design that lets you step on a pedal at the base to open it. Lid closes slowly and quietly to prevent any snap-down effect preventing slamming of the lid. Step-on receptacle is made from stainless steel that is fingerprint-proof to help keep the receptacle sparkling clean. Receptacle includes a rigid plastic liner with a built-in bag retainer to hold the bag in place.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 6.20 lb |
Safco Hands-free Step-on Stainless Receptacle – 10 gal Capacity – 27″ Height x 14″ Width x 14″ Depth – Stainless Steel – Stainless Steel – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Receptacle |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 27" |
| Width | 14" |
| Depth | 14" |
| Capacity | 10 gal |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Hands-free Step-on Stainless Receptacle |
| Manufacturer Part Number | 9687SS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hands-free receptacle offers a sleek design that lets you step on a pedal at the base to open it. Lid closes slowly and quietly to prevent any snap-down effect preventing slamming of the lid. Step-on receptacle is made from stainless steel that is fingerprint-proof to help keep the receptacle sparkling clean. Receptacle includes a rigid plastic liner with a built-in bag retainer to hold the bag in place.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 14 lb |












