Safco Even Workstation Slat Wall Divider – 48″ Width x 1.2″ Depth x 10.8″ Height – Steel, Aluminum – Silver
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Divider |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 10.8" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 1.2" |
| Brand Name | Safco |
| Features | Powder Coated |
| Compatibility | <p>Safco EVEN Workstations</p> |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | LDSW48S |
| Product Name | Even Workstation Slat Wall Divider |
| Product Line | Even |
| Manufacturer Part Number | LDSW48S |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Accessorize your Safco EVEN Workstation with this EVEN Slatwall Divider. It helps to add more privacy between workstations (not included) and promote productivity. Use this divider to further accessorize your EVEN workstation with Safco Even Folder/Paper Sorter Tray, Phone/Tablet Support Tray and Pencil Holder (all not included). Each of these three accessories easily attaches to the Slat Wall Divider with a convenient hook. Divider is made of aluminum and is powder-coated for durability. It includes black endcaps and two mounting brackets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Even Workstation Slat Wall Divider</li> <li>Black End Caps</li> <li>2 x Mounting Brackets</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 11 lb |



