Safco Elegant Luxe Magazine Wall Rack – 3 x Magazine, 6 x Pamphlet – 3 Pocket(s) – 15.3″ Height x 31.8″ Width x 5″ Depth – Acrylic, Aluminum – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Literature Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Total Number Of Pockets | 3 |
| Item Capacity | 6 x Pamphlet |
| Pocket Color | Clear |
| Pocket Material | Acrylic |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 15.3" |
| Width | 31.8" |
| Depth | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Frame Color | Silver |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | 4133SL |
| Product Name | Elegant Luxe Magazine Wall Rack |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Product Line | Luxe |
| Application/Usage | Magazine |
| Manufacturer Part Number | 4133SL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sturdy magazine rack offers a sleek and elegant way to display your literature, pamphlets, brochures and magazines so your guests or employees can easily view them. Ideal for your reception area, waiting room, conference room, meeting areas, trade show booth, the lobby, print station, lounge area, breakroom, mailroom or media center. The silver-coated, brushed aluminum frame and clear acrylic pockets add a stylish blend to any decor. Center pocket dividers allow the three pockets to be sized for three stacks of magazines or six stacks of pamphlets. Each compartment holds up to 1" of material. Mount rack to the wall with the included hardware.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Luxe 4133SL Magazine Rack</li><li>Mounting Hardware</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 5 lb |





