Safco Dual Recycling Receptacle – 30 gal Capacity – 32.5″ Height x 17.5″ Diameter – Aluminum – Stainless Steel – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Recycling Container |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Aluminum |
| Diameter | 17.5" |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 32.5" |
| Capacity | 30 gal |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Dual Recycling Receptacle |
| Manufacturer Part Number | 9931SS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Make a lasting first impression while helping the environment. The Dual Recycling Receptacle includes two separate liners to help keep your recyclables separate while leaving any work space uncluttered. The lid comes off so the bag can be hidden from sight. The smooth and sleek aluminum recycling center features a satin finish to blend in with any office ambiance. Customize the receptacle with the included decals. Each side of the receptacle holds 15 gallons for a total, 30-gallon capacity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Safco Dual Recycling Receptacle – 30 gal Capacity – 32.5″ Height x 17.5″ Diameter – Aluminum – Stainless Steel – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Recycling Container |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Aluminum |
| Diameter | 17.5" |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 32.5" |
| Capacity | 30 gal |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Dual Recycling Receptacle |
| Manufacturer Part Number | 9931SS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Make a lasting first impression while helping the environment. The Dual Recycling Receptacle includes two separate liners to help keep your recyclables separate while leaving any work space uncluttered. The lid comes off so the bag can be hidden from sight. The smooth and sleek aluminum recycling center features a satin finish to blend in with any office ambiance. Customize the receptacle with the included decals. Each side of the receptacle holds 15 gallons for a total, 30-gallon capacity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Safco Dual Recycling Receptacle – 30 gal Capacity – 32.5″ Height x 17.5″ Diameter – Aluminum – Stainless Steel – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Recycling Container |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Aluminum |
| Diameter | 17.5" |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 32.5" |
| Capacity | 30 gal |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Dual Recycling Receptacle |
| Manufacturer Part Number | 9931SS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Make a lasting first impression while helping the environment. The Dual Recycling Receptacle includes two separate liners to help keep your recyclables separate while leaving any work space uncluttered. The lid comes off so the bag can be hidden from sight. The smooth and sleek aluminum recycling center features a satin finish to blend in with any office ambiance. Customize the receptacle with the included decals. Each side of the receptacle holds 15 gallons for a total, 30-gallon capacity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Safco Dual Recycling Receptacle – 30 gal Capacity – 32.5″ Height x 17.5″ Diameter – Aluminum – Stainless Steel – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Recycling Container |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Aluminum |
| Diameter | 17.5" |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 32.5" |
| Capacity | 30 gal |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Dual Recycling Receptacle |
| Manufacturer Part Number | 9931SS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Make a lasting first impression while helping the environment. The Dual Recycling Receptacle includes two separate liners to help keep your recyclables separate while leaving any work space uncluttered. The lid comes off so the bag can be hidden from sight. The smooth and sleek aluminum recycling center features a satin finish to blend in with any office ambiance. Customize the receptacle with the included decals. Each side of the receptacle holds 15 gallons for a total, 30-gallon capacity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |











