Safco Aberdeen Series 36″ Freestanding Lateral File
Login to View Prices
Safco Aberdeen Series 36″ Freestanding Lateral File
Safco Aberdeen Series 36″ Freestanding Lateral File – 32.5″ x 17.4″9.2″ Drawer, 36″ x 24″29.5″ Lateral File, 32.8″ x 19.4″9.4″ Inside Drawer, 1.6″ Work Surface – 2 x File Drawer(s) – Material: Medium Density Fiberboard (MDF), Laminate – Finish: Gray Steel
Additional information
| Weight | 209.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.37 × 27.56 × 32.76 in |
| Attribute22Name | 1 Each |
| Attribute2Name | 2 |
| Attribute24Name | Lifetime |
| Product Color/Finish | Gray Steel |
| Attribute3Name | File |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute13Name | AFLF36LGS |
| Attribute15Name | 1.6" Thickness – Work Surface |
| Attribute14Name | Aberdeen Series 36" Freestanding Lateral File |
| Attribute11Name | Removable Lock |
| Material Details | <li>Metal Drawer Glide</li><li>Wood Drawer</li><li>Metal Pull</li> |
| Attribute20Name | Aberdeen Series brings genuine business practicality to every environment. Each quality piece balances the look of the wood with the performance of laminate. Textured glass and brushed nickel accents further enhance the upscale appeal while technology supportive boost functionality. Laminate surfaces are abrasion-resistant and stain-resistant for durability. Elegant enough for the executive suite and flexible enough for team environment, Aberdeen can furnish an entire space with beauty and ease. |
| Attribute23Name | <ul> <li>Aberdeen Series 36" Freestanding Lateral File</li> <li>File Bars</li> <li>Filing Drawer</li> <li>Handles</li> </ul> |
| Attribute17Name | File Storage |
| Attribute16Name | Aberdeen |
| Attribute25Name | 240 lb |
| Product Material | Laminate |
| Attribute1Name | Lateral File |
| Attribute12Name | Safco Products |
| Manufacturer Website Addres | |
| UPC | 760771463861 |
| MPN | AFLF36LGS |
| Brand | Safco Products |
| product-type | Lateral File |
| total-number-of-drawers | 2 |
| drawer-type | File |
| file-size-supported | Letter/Legal |
| color-finish-details | <p>Brushed Nickel Pull</p> |
| shape | Rectangle |
| maximum-load-capacity | 144 lb |
| brand-name | Safco |
| features | Removable Lock |
| manufacturer | Safco Products |
| product-model | AFLF36LGS |
| product-name | Aberdeen Series 36" Freestanding Lateral File |
| product-line | Aberdeen |
| application-usage | File Storage |
| manufacturer-part-number | AFLF36LGS |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Aberdeen Series brings genuine business practicality to every environment. Each quality piece balances the look of the wood with the performance of laminate. Textured glass and brushed nickel accents further enhance the upscale appeal while technology supportive boost functionality. Laminate surfaces are abrasion-resistant and stain-resistant for durability. Elegant enough for the executive suite and flexible enough for team environment, Aberdeen can furnish an entire space with beauty and ease. |
| packaged-quantity | 1 Each |
| package-contents | <ul> <li>Aberdeen Series 36" Freestanding Lateral File</li> <li>File Bars</li> <li>Filing Drawer</li> <li>Handles</li> </ul> |
| limited-warranty | Lifetime |
| weight-approximate | 240 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.