Safco 36″W Reversible Top Computer Desk – For – Table TopRectangle Top – 28″ Table Top Length x 35.50″ Table Top Width – Assembly Required – Steel – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Computer Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 35.50" |
| Table Top Length | 28" |
| Number Of Shelves | 1 |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Brand Name | Safco |
| Features | Reversible Top |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | 1930 |
| Product Name | 36"W Reversible Top Computer Desk |
| Application/Usage | Business Environment |
| Manufacturer Part Number | 1930 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Rev up your furnishings with reversible top on this computer desk. A 1" laminate top may be reversed between Mahogany and Medium Oak to match double the decor. The top measures 35-1/2" wide x 28" deep to hold large office machines. Capacity is 200 lb. centered on the top surface. Full-width lower shelf is 6-3/4" deep to store supplies and holds up to 40 lb. Desk also includes a black steel base. Cable routing cutouts are featured for installation along a wall. To form a complete work area, combine with the Safco Fax/Printer Stand different size tables according to your space and equipment requirements.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Privacy panel</li><li>Cable routing cutouts</li><li>Shelf Capacity: 40 lbs</li><li>Shelf Size: 6.75" Depth</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 54 lb |










