S-Gel High-Performance Gel Pen, Retractable, Medium 0.7 mm, Blue Ink, Black Barrel, Dozen
Login to View Prices
The power of Sharpie is now in a gel pen with the Sharpie S-Gel. With no smear, no bleed technology and bold, best-in-class ink, this Sharpie pen delivers always-vivid writing. It’s a high-performance gel pen with a sleek, professional look that makes it a writing instrument you won’t want to loan out. And the contoured rubber grip makes for comfortable writing during any task. Available in multiple point sizes, barrel finishes and gel ink colors, Sharpie S-Gel offers a smooth writing experience perfect for homes, schools, or offices.
Additional information
| Weight | 0.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.86 × 2.88 × 1.10 in |
| Pen Ink Color(s) | Blue |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Pen Grip Type | Comfort |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | S-Gel™ High-Performance |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Manufacturer Pen Refill # | 2141127 |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Special Ink Properties | Water-Based Gel |
| Pen Type | Gel Pen |
| Global Product Type | Gel Pens |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Barrel Color(s) | Black |
| Color Family | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071641171862 |
| MPN | 2096152 |
| Brand | Sharpie® S-Gel™ |
















Reviews
There are no reviews yet.