Sharpie S-Gel Pen – Medium Pen Point – 0.7 mm Pen Point Size – Black Gel-based Ink – White Barrel – 1 Dozen
Additional information
| Weight | 0.2880 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.86 × 2.88 × 1.10 in |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Manufacturer Pen Refill # | 2096168 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Special Ink Properties | Water-Based Gel |
| Pen Type | Gel Pen |
| Global Product Type | Gel Pens |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Pen Barrel Color(s) | Pearl White |
| Pen Grip Type | Contoured Rubber Grip |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | S-Gel™ Fashion Barrel |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071641186392 |
| MPN | 2126236 |
| Brand | Sharpie® S-Gel™ |
| product-type | Gel Pen |
| grip-type | Comfort |
| barrel-color | White |
| grip-material | Rubber |
| pen-point | Medium |
| ink-color | Black |
| brand-name | Sharpie |
| features | Bleed Proof |
| manufacturer | Newell Brands |
| product-name | S-Gel Pen |
| product-line | S-Gel |
| ink-type | Gel-based |
| manufacturer-part-number | 2126236 |
| marketing-information | <p>The Sharpie S-Gel features no-smear, no-bleed technology to deliver an exceptional writing experience. It features intensely bold colors for always vivid writing while the contoured rubber grip provides a comfortable writing experience during any writing task. Sleek design and matte finish make it a pen you'll be hesitant to loan out. Sharpie S-Gel offers a smooth writing experience at home, school or the office.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1071389758.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Dozen |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.