Rubbermaid Commercial Wavebrake 35 Qt Side Press & Wringer
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial WaveBrake 35 QT Side Press & Wringer – 35 quart – Splash Resistant – Tubular Steel, Plastic – Green – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket/Wringer |
| Wringer Type | Side Press |
| Product Color | Green |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 35 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Splash Resistant |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | WaveBrake 35 QT Side Press & Wringer |
| Product Line | WaveBrake |
| Manufacturer Part Number | 758888GN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>WaveBrake mop bucket and wringer system reduces splashing, which means a safer environment, cleaner floors and improved productivity. High capacity is made for the largest commercial cleaning jobs. Wringer system lasts 58 times longer than comparative wringers. High-efficiency side press wringer has been tested to exceed 200, 000 wringing cycles. Mop bucket/wringer system is made of premium tubular steel and structural web-molded plastic. Foot-pedal water evacuation is conveniently located, with no lifting required, for worker well-being. Dirty water bucket is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Rubbermaid Commercial Wavebrake 35 Qt Side Press & Wringer
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial WaveBrake 35 QT Side Press & Wringer – 35 quart – Splash Resistant – 36.5″ x 15.7″ x 20.1″ – Tubular Steel, Plastic – Red – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket/Wringer |
| Wringer Type | Side Press |
| Product Color | Red |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 35 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 36.5" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 20.1" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Splash Resistant |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | WaveBrake 35 QT Side Press & Wringer |
| Product Line | WaveBrake |
| Manufacturer Part Number | 758888RD |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>WaveBrake mop bucket and wringer system reduces splashing, which means a safer environment, cleaner floors and improved productivity. High capacity is made for the largest commercial cleaning jobs. Wringer system lasts 58 times longer than comparative wringers. High-efficiency side press wringer has been tested to exceed 200, 000 wringing cycles. Mop bucket/wringer system is made of premium tubular steel and structural web-molded plastic. Foot-pedal water evacuation is conveniently located, with no lifting required, for worker well-being. Dirty water bucket is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |













