Rubbermaid Commercial Utility Duty Triple Trolley – Push/Pull Handle – 500 lb Capacity – 5″ Caster Size – Plastic, Structural Foam – x 20.5″ Width x 32.5″ Height – Beige, Green – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Utility Cart |
| Handle Type | Push/Pull |
| Caster Size | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Green |
| Product Material | Structural Foam |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 32.5" |
| Width | 20.5" |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Non-marking Caster |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Utility Duty Triple Trolley |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 440100BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Standard-duty Triple Trolley efficiently transports large bulky loads and then folds flat for easy storage. Three-position, user-friendly handle lets you push, pull or fold flat for use as a dolly. Nonskid platform surface helps prevent load shifting. Sturdy structural foam deck won't rust, dent, chip or peel. Tough plastic construction is easy on walls and doors. 5" diameter casters are nonmarking. Capacity is 500 lb. |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |







