Rubbermaid Commercial TradeMaster Work Utility Cart – 750 lb Capacity – 5″ Caster Size – Structural Foam – x 27.9″ Width x 50.8″ Depth x 29″ Height – Black, Red – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Utility Cart |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED WARRANTY For a period of one year from the date of purchase, if a Rubbermaid Commercial product proves defective in materials and workmanship during normal use by the purchaser of this products, Rubbermaid Commercial Products will arrange for replacement or repair. To receive repair or replacement, either return the defective part to the outlet where purchased or call Customer Service at 1-800-347-9800 to arrange for the product return to us. Rubbermaid Commercial Products reserves the</p> |
| Caster Size | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Red |
| Product Material | Structural Foam |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 29" |
| Width | 27.9" |
| Depth | 50.8" |
| Maximum Load Capacity | 750 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Storage Compartment |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | TradeMaster Work Utility Cart |
| Product Line | TradeMaster |
| Application/Usage | Supplies |
| Manufacturer Part Number | 453388BLA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>TradeMaster Mobile Work Center Utility Cart easily transports tools and supplies where you need them. Made of sturdy structural foam, this rolling utility cart is low-maintenance and resists rust, dents and chips. Design includes a comfort grip, user-friendly handle and molded-in compartments for small parts or tools. Mobility is easy with the 5" nonmarking casters, two fixed and two swivel with total lock brakes. Four red drawers open and close smoothly with full-extension, ball-bearing drawer slides. A single key lock secures all drawers and the single cabinet door. Lipped worksurface with a molded perimeter channel keeps items from rolling off. With a cord wrap and surge-protected power strip, utility cart also features molded storage compartments and an ergonomic handle for better control. Weight capacity is 750 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |






