Rubbermaid Commercial Sturdy Chair Youth High Chair – Platinum – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Chair/Seat Type | Toddler/Kid Chair |
| Product Color | Platinum |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 29.8" |
| Width | 23.5" |
| Depth | 23.5" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Harness |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Sturdy Chair Youth High Chair |
| Manufacturer Part Number | 780608PLAT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sturdy Chair Youth Seat without wheels meets all ASTM safety standards. Microban antimicrobial protection helps prevent the growth of stain-causing, odor-causing bacteria. Attractive, contemporary styling and easy-to-clean durability help keep dining areas pleasant. Nonporous plastic construction is easy to clean. A convenient handle on the seat back allows easy maneuverability. Chairs are stackable for easy storage. One-piece T-bar and safety harness safely help to secure the child. Three-point safety harness offers a one-handed release. Youth Seat also accommodates an easy-to-use tray that can be removed with one hand. Tray is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |







