Rubbermaid Commercial Structural Foam Standard Tilt Truck
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Structural Foam Standard Tilt Truck – 1000 lb Capacity – Structofoam – x 30.2″ Width x 64.5″ Depth x 38″ Height – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Hand Truck |
| Additional Warranty Informati | <p>please see website rcpworksmarter.com</p> |
| Product Color | Black |
| Product Material | Structofoam |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2038-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 30.2" |
| Depth | 64.5" |
| Maximum Load Capacity | 1000 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Non-marking Caster |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Structural Foam Standard Tilt Truck |
| Manufacturer Part Number | 101300BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This structural foam tilt truck handles heavy loads with ease, offering a 3/4 cubic yard/1, 000 lb. capacity. Perfect for general waste collection, it is easy to clean and virtually maintenance-free. Durable tilt truck fits through standard commercial entrances and onto elevators easily. Unique "steering wheel" handle provides excellent maneuvering capability. Constant-force design allows controlled dumping by one person. Standard-duty truck will not rust, dent or chip. Nonmarking casters reduce touch-up cleaning.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













