Rubbermaid Commercial Step On Container – Step-on Opening – Overlapping Lid – 23 gal Capacity – Puncture Resistant, Heavy Duty, Pedal Control – 32.5″ Height x 19.8″ Width x 16.1″ Depth – Plastic, Polyethylene – Red – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Wastebasket |
| Opening Mechanism | Step-on |
| Lid Type | Overlapping |
| Product Color | Red |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 32.5" |
| Width | 19.8" |
| Depth | 16.1" |
| Capacity | 23 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Pedal Control |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Step On Container |
| Manufacturer Part Number | 614600RED |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Step-on Container features a tight-fitting, overlapping lid to contain odors and is approved for fire safety. Slow-close, integrated lid damper helps keep odors and bacteria from escaping. All-plastic construction is tough and puncture-resistant. Heavy-duty pedal controls entry and delivers hands-free sanitary use. Factory Mutual (FM) approved step-on container assists in complying with OSHA regulation, 29 CFR 1910.1030 Occupational Exposure to Bloodborne Pathogens.<br /><br /> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial Step On Container – Step-on Opening – Overlapping Lid – 18 gal Capacity – Puncture Resistant, Heavy Duty – 26.5″ Height x 19.8″ Width x 16.1″ Depth – Plastic – Red – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Wastebasket |
| Opening Mechanism | Step-on |
| Lid Type | Overlapping |
| Product Color | Red |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 26.5" |
| Width | 19.8" |
| Depth | 16.1" |
| Capacity | 18 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Heavy Duty |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Step On Container |
| Manufacturer Part Number | 614500RED |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Step-on Container features a tight-fitting, overlapping lid to contain odors and is approved for fire safety. Slow-close, integrated lid damper helps keep odors and bacteria from escaping. All-plastic construction is tough and puncture-resistant. Heavy-duty pedal controls entry and delivers hands-free sanitary use. Factory Mutual (FM) approved step-on container assists in complying with OSHA regulation, 29 CFR 1910.1030 Occupational Exposure to Bloodborne Pathogens.<br /><br /> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |













