Kleenguard G10 Nitrile Gloves – Oil, Splash, Chemical, Dirt, Grease Protection – 7 Size Number – Small Size – For Right/Left Hand – Blue – Textured, Powder-free, Beaded Cuff, Non-sterile, Chlorinate, Durable, Beaded Cuff, Comfortable, Tear Resistant, Textured Fingertip, Break Resistant – For Food Handling, Industrial, Warehouse, Automotive, Cleaning, Manufacturing, Catering, Transportation, Food Processing, Engineering – 10 / Carton – 6 mil Thickness – 9.50″ Glove Length
Additional information
| Weight | 31.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.60 × 22.00 × 11.00 in |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute12Name | No |
| Attribute13Name | No |
| Manufacturer | Attribute18Value |
| Attribute3Name | Small |
| Attribute1Name | Multipurpose Gloves |
| Product Color | Attribute10Value |
| Glove Length | 9.50" |
| Glove Thickness | Attribute7Value |
| Attribute2Name | Box |
| Attribute11Name | Malaysia |
| Attribute16Name | Kleenguard |
| Attribute15Name | G10 |
| Product Name | G10 Nitrile Gloves |
| Attribute17Name | Break Resistant |
| Size Number | Attribute8Value |
| Glove Width | 3.14" |
| Attribute14Name | <ul> <li>US FDA</li> <li>ASTM D6319</li> <li>CFIA</li> </ul> <p></p> |
| Dexterity | Attribute9Value |
| Attribute25Name | 10 / Carton |
| Attribute24Name | <p>KleenGuard G10 Blue Nitrile Gloves offer a puncture-resistant formulation that delivers uncompromised barrier protection and performance against light chemical splash, dirt, grease and oil. Durable design with proven ease of donning enables a wearer to complete a task without the frustration of tearing and breaking. They are also touch-screen compatible. The powder-free, silicone-free, blue nitrile gloves are not made with natural rubber latex. Fingertips are textured for grip and control. Beaded cuff gives confidence in wearing the glove and prevents rolldown. Ambidextrous, 9-1/2" long gloves meet Canadian requirements and U.S. FDA regulations for food handling. Size is small.</p> |
| Application/Usage | Engineering |
| Attribute20Name | Grease |
| Attribute23Name | |
| Attribute22Name | 57371CT |
| UPC | #N/A |
| MPN | 1956185CT |
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |















Reviews
There are no reviews yet.