Rubbermaid Commercial Saddlebasket Recycling Side Bin
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Saddlebasket Recycling Side Bin – 1.19 gal Capacity – Rectangular – Chip Resistant, Rust Resistant, Dent Resistant, Easy to Clean – 11.5″ Height x 7.3″ Width x 10.6″ Depth – Plastic – Black – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Wastebasket Insert |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.5" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 10.6" |
| Capacity | 1.19 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Easy to Clean |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Saddlebasket Recycling Side Bin |
| Manufacturer Part Number | 295073CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Saddle-basket, recycling bin attaches to any 14-1/2" wide x 10-3/8" deep deskside wastebasket to create a space-efficient recycling center. Set inside wastebasket (sold separately) for a more compact station or place on the outside to maximize capacity. All-plastic construction won't chip, rust or dent. Rolled rims add strength and are easy to clean</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Rubbermaid Commercial Saddlebasket Recycling Side Bin
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Saddlebasket Recycling Side Bin – 1.19 gal Capacity – Rectangular – Rust Resistant, Dent Resistant, Easy to Clean – 11.5″ Height x 7.3″ Width x 10.6″ Depth – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Wastebasket Insert |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.5" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 10.6" |
| Capacity | 1.19 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Easy to Clean |
| Compatibility | <p>Rubbermaid 2956 Medium Wastebasket</p> |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Saddlebasket Recycling Side Bin |
| Manufacturer Part Number | 295073 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Saddle-basket, recycling bin attaches to any 14-1/2" wide x 10-3/8" deep deskside wastebasket to create a space-efficient recycling center. Set inside wastebasket (sold separately) for a more compact station or place on the outside to maximize capacity. All-plastic construction won't chip, rust or dent. Rolled rims add strength and are easy to clean</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Rubbermaid Commercial Saddlebasket Recycling Side Bin
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Saddlebasket Recycling Side Bin – 1.19 gal Capacity – Rectangular – Chip Resistant, Rust Resistant, Dent Resistant, Easy to Clean – 11.5″ Height x 7.3″ Width x 10.6″ Depth – Plastic – Blue – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Wastebasket Insert |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.5" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 10.6" |
| Capacity | 1.19 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Easy to Clean |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Saddlebasket Recycling Side Bin |
| Manufacturer Part Number | 295073BECT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Saddle-basket, recycling bin attaches to any 14-1/2" wide x 10-3/8" deep deskside wastebasket to create a space-efficient recycling center. Set inside wastebasket (sold separately) for a more compact station or place on the outside to maximize capacity. All-plastic construction won't chip, rust or dent. Rolled rims add strength and are easy to clean</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Rubbermaid Commercial Saddlebasket Recycling Side Bin
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Saddlebasket Recycling Side Bin – 1.19 gal Capacity – Rectangular – Chip Resistant, Rust Resistant, Dent Resistant, Easy to Clean – 11.5″ Height x 7.3″ Width x 10.6″ Depth – Plastic – Black – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Wastebasket Insert |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.5" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 10.6" |
| Capacity | 1.19 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Easy to Clean |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Saddlebasket Recycling Side Bin |
| Manufacturer Part Number | 295073CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Saddle-basket, recycling bin attaches to any 14-1/2" wide x 10-3/8" deep deskside wastebasket to create a space-efficient recycling center. Set inside wastebasket (sold separately) for a more compact station or place on the outside to maximize capacity. All-plastic construction won't chip, rust or dent. Rolled rims add strength and are easy to clean</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Rubbermaid Commercial Saddlebasket Recycling Side Bin
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Saddlebasket Recycling Side Bin – 1.19 gal Capacity – Rectangular – Chip Resistant, Rust Resistant, Dent Resistant, Easy to Clean – 11.5″ Height x 7.3″ Width x 10.6″ Depth – Plastic – Blue – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Wastebasket Insert |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.5" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 10.6" |
| Capacity | 1.19 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Easy to Clean |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Saddlebasket Recycling Side Bin |
| Manufacturer Part Number | 295073BECT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Saddle-basket, recycling bin attaches to any 14-1/2" wide x 10-3/8" deep deskside wastebasket to create a space-efficient recycling center. Set inside wastebasket (sold separately) for a more compact station or place on the outside to maximize capacity. All-plastic construction won't chip, rust or dent. Rolled rims add strength and are easy to clean</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |

















