Rubbermaid Commercial Recycling Cube Truck – 119.69 gal Capacity – Rectangular – 37″ Height x 43.8″ Width x 31″ Depth – Medium Density Polyethylene (MDPE), Metal – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Recycling Container |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2037-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 43.8" |
| Depth | 31" |
| Capacity | 119.69 gal |
| Certifications & Standards | <ul><li>USDA</li><li>Meat &, Poultry Equipment Group</li><li>HACCP</li></ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Recycling Cube Truck |
| Manufacturer Part Number | 4616 BLA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Cube Truck is ideal for bulk waste collection, material transport and laundry handling. Metal frame provides durable support. Design conceals loads without reducing capacity. Diamond wheel placement delivers excellent maneuverability. Cube truck assists in complying with HACCP guidelines and contains post-consumer recycled resin (PCR) exceeding EPA guidelines. Lid is not included.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <ul><li>A full line of trucks for waste collection, material transport and laundry handling.</li><li>Conceals loads without reducing capacity.</li><li>Diamond wheel placement for maneuverability.</li></ul> |
Rubbermaid Commercial Recycling Cube Truck – 119.69 gal Capacity – Rectangular – 37″ Height x 43.8″ Width x 31″ Depth – Medium Density Polyethylene (MDPE), Metal – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Recycling Container |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2037-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 43.8" |
| Depth | 31" |
| Capacity | 119.69 gal |
| Certifications & Standards | <ul><li>USDA</li><li>Meat &, Poultry Equipment Group</li><li>HACCP</li></ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Recycling Cube Truck |
| Manufacturer Part Number | 4616 BLA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Cube Truck is ideal for bulk waste collection, material transport and laundry handling. Metal frame provides durable support. Design conceals loads without reducing capacity. Diamond wheel placement delivers excellent maneuverability. Cube truck assists in complying with HACCP guidelines and contains post-consumer recycled resin (PCR) exceeding EPA guidelines. Lid is not included.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <ul><li>A full line of trucks for waste collection, material transport and laundry handling.</li><li>Conceals loads without reducing capacity.</li><li>Diamond wheel placement for maneuverability.</li></ul> |
Rubbermaid Commercial Recycling Cube Truck – 119.69 gal Capacity – Rectangular – 37″ Height x 43.8″ Width x 31″ Depth – Medium Density Polyethylene (MDPE), Metal – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Recycling Container |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2037-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 43.8" |
| Depth | 31" |
| Capacity | 119.69 gal |
| Certifications & Standards | <ul><li>USDA</li><li>Meat &, Poultry Equipment Group</li><li>HACCP</li></ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Recycling Cube Truck |
| Manufacturer Part Number | 4616 BLA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Cube Truck is ideal for bulk waste collection, material transport and laundry handling. Metal frame provides durable support. Design conceals loads without reducing capacity. Diamond wheel placement delivers excellent maneuverability. Cube truck assists in complying with HACCP guidelines and contains post-consumer recycled resin (PCR) exceeding EPA guidelines. Lid is not included.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <ul><li>A full line of trucks for waste collection, material transport and laundry handling.</li><li>Conceals loads without reducing capacity.</li><li>Diamond wheel placement for maneuverability.</li></ul> |













