Rubbermaid Commercial Quick Connect Wet/Dry Frame – Lightweight – Yellow – Aluminum – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Frame |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.5" |
| Width | 3.5" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Lightweight |
| Compatibility | Rubbermaid HYGEN Quick-Connect Handles |
| Length | 18.1" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Model | Q560 |
| Product Name | Quick Connect Wet/Dry Frame |
| Product Line | HYGEN |
| Manufacturer Part Number | Q560YL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Quick Connect Wet/Dry Frame for the Rubbermaid Hygen System reduces the physical demands of cleaning with a lightweight aluminum construction. Flat profile slides easily under furniture and equipment. One-step connecting mechanism speeds mop assembly and changeover. Hook-and-loop strips are replaceable. Handle is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Quick Connect Wet/Dry Frame</li><li>1 x Pad Holder</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.08 lb |
Rubbermaid Commercial Quick Connect Wet/Dry Frame – Lightweight – Yellow – Aluminum – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Frame |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.5" |
| Width | 3.5" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Lightweight |
| Compatibility | Rubbermaid HYGEN Quick-Connect Handles |
| Length | 18.1" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Model | Q560 |
| Product Name | Quick Connect Wet/Dry Frame |
| Product Line | HYGEN |
| Manufacturer Part Number | Q560YLCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Quick Connect Wet/Dry Frame for the Rubbermaid Hygen System reduces the physical demands of cleaning with a lightweight aluminum construction. Flat profile slides easily under furniture and equipment. One-step connecting mechanism speeds mop assembly and changeover. Hook-and-loop strips are replaceable. Handle is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>Quick Connect Wet/Dry Frame</li> <li>1 x Pad Holder</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.08 lb |


















