Rubbermaid Commercial Horizontal Baby Changing Station
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Horizontal Baby Changing Station – For – Table TopRectangle Top – 21.50″ Table Top Length x 4″ Table Top Width – 33.25″ Height – Assembly Required – Beige – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Changing Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | No |
| Table Top Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Table Top Length | 21.50" |
| Color/Finish | Beige |
| Antimicrobial | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 33.25" |
| Maximum Load Capacity | 50 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Storage Shelf |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Horizontal Baby Changing Station |
| Manufacturer Part Number | 781888 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Horizontal baby changing station meets all global safety standards (ASTM, ADA, FDA, and EN). Changing station offers antimicrobial protection, easy-reach hooks, built-in accessory shelf and liner storage. Built-in hooks positioned above the changing platform provide ready access to a diaper bag or purse, allowing the caregiver to concentrate on the child. Built-in, easy-to-service dispenser holds up to 40 liquid-barrier, disposable liners (sold separately). Shelf keeps baby-changing supplies at hand while keeping them safely out of the child's reach. Changing table is rated for continuous use up to 50 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |



