Rubbermaid Commercial Executive 5-Quart Heavy-Duty Pail
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Executive 5-quart Heavy-duty Pail – 5 quart – Heavy Duty, Durable, Molded Handle – 8.5″ x 7.5″ – Polypropylene – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Pail |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 5 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.5" |
| Width | 7.5" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Molded Handle |
| Length | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Executive 5-quart Heavy-duty Pail |
| Product Line | Executive |
| Manufacturer Part Number | 1857378 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavy-duty pail provides a quick, easy way to clean in tight places. Discreet color hides marks or dirt that can get on cleaning tools. Easy-to-clean surface keeps the pail looking new. Molded-in side handles make the 5 quart load easy to carry. Pail is made of durable plastic (polypropylene).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.90 lb |











