Rubbermaid Commercial Wavebrake 35 Qt Institution Bucket & Wringer
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial WaveBrake 35 QT Institution Bucket & Wringer – 35 quart – Splash Resistant, Handle – 20.5″ x 16.8″ – Tubular Steel, Plastic – Yellow – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 35 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 20.5" |
| Width | 16.8" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Handle |
| Length | 20" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | WaveBrake 35 QT Institution Bucket & Wringer |
| Product Line | WaveBrake |
| Manufacturer Part Number | 759088YEL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The WaveBrake Institutional Combo with mop bucket and wringer reduces splashing up to 80 percent, which means a safer environment, cleaner floors and improved productivity. Massive capacity is designed for the large cleaning jobs. Foot-pedal water evacuation is conveniently located so no lifting is required. Included dirty water bucket keeps dirty water separate from clean water. Built-in handles and sink ledge allow you to lift and empty the mop bucket easily, with less strain. Mop bucket/wringer system is made of premium tubular steel and structural web-molded plastic. Pour spout helps prevent water from spilling onto floors while emptying dirty water, to help floor remain dry and safe.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |











