Rubbermaid Commercial Dual Action Sweeper – 7.50″ Brush Face – 42″ Handle Length – 10.5″ Overall Length – 4 / Carton – Black
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Sweeper |
| Brush Face Length | 7.50" |
| Product Color | Black |
| Product Material | ABS Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Handle Length | 2042-01-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Head Width | 9.50" |
| Height | 2044-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Chemical Resistant |
| Length | 10.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Dual Action Sweeper |
| Application/Usage | Floor |
| Manufacturer Part Number | 421388BKCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Dual-action sweeper features two types of brushes to provide maximum cleaning and versatility on bare floors and low-pile carpets. Sweeper is especially effective for large debris as well as small crumbs and dirt. Dual-action sweeper features a dual debris pan with one-touch cleaning doors, a wide 7-1/2" sweep path with protective bumper, and natural corner brushes. Soft rubber wheels and brushes conform to the floor surface. Sweeper is made of durable galvanized steel and tough ABS plastic.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Recommended Use | Dirt Remover |












