Rubbermaid Commercial Defenders Square Step Can – 13 gal Capacity – Square – Foot Pedal, Fire-Safe, Leak Proof – 30″ Height x 15″ Width x 15″ Depth – Steel – Stainless Steel – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Receptacle |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Square |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 30" |
| Width | 15" |
| Depth | 15" |
| Capacity | 13 gal |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Leak Proof |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Defenders Square Step Can |
| Product Line | Defenders |
| Manufacturer Part Number | ST24SSPL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The Defenders decorative refuse container is an ideal indoor waste receptacle for hospitals, doctors' offices and other healthcare facilities. The step-on foot pedal enables hands-free operation, optimizing sanitary efforts. Step can is made of heavy-gauge, fire-safe steel for added safety. Leakproof, rigid plastic liner is included to contain liquids and keep the surrounding area cleaner. Retainer bands discreetly hold liner bags in place and out of sight. Restraint mechanism protects your walls. Capacity is 13 gallons.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Defenders Square 24G Step Can</li> <li>Liner</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |












