Rubbermaid Commercial Collapsible X-Cart – 220 lb Capacity – 35.7″ Length x 24.1″ Width x 34.6″ Height – Stainless Steel Frame – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Utility Cart |
| Additional Warranty Informati | <p>STANDARD 1 YEAR MANUFACTURER'S WARRANTY</p> |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Height | 34.6" |
| Width | 24.1" |
| Maximum Load Capacity | 220 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Compact |
| Length | 35.7" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Collapsible X-Cart |
| Product Line | Collapsible X-Cart |
| Manufacturer Part Number | 1881781 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Durable, easy-to-maneuver basket truck efficiently transports large, bulk loads, and then you can conveniently collapse it to minimize storage footprint. Cart's width is reduced by 75 percent when collapsed. Collapsible X-Cart stays upright in the collapsed position. Robust stainless steel, powder-coated frame prevents rusting and supports 220 lb. of load. With the Multi-Stream advantage, the 8-bushel capacity is split into two baskets to easily divide and sort materials. Color-coded ribbons classify transport materials to prevent cross-contamination. Premium, quiet casters swivel for superior maneuverability. Bumper guards add extra protection during transport. Detachable bag is easy to clean.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>4-Bushel Collapsible X-Cart</li><li>Bag</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 22 lb |











