Rubbermaid Commercial Brute Rollout Container with Lid

Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Brute Rollout Container with Lid – 50 gal Capacity – Square – 36.2″ Height x 23.4″ Width x 28.5″ Depth – Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Square |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Height | 36.2" |
| Width | 23.4" |
| Depth | 28.5" |
| Capacity | 50 gal |
| Certifications & Standards | <p>UV</p> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute Rollout Container with Lid |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 9W27-00GRAY |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brute Roll-out Container with lid is ideal for collecting, consolidating and transporting facility waste. It features heavy-duty wheels for easy mobility over steps or curbs. Attached hinged lid fits tightly, swings back and locks. Reinforced rim delivers superior structural integrity and robust lid designed for added strength. Ergonomic handle allows comfortable push or pull operation. Commercial-grade construction from high-quality materials and heavy-duty wheels withstand the rigors of everyday waste collection indoors and outdoors. Heavy-duty, well-balanced design delivers added stability in high winds and on uneven surfaces. Smooth contours and seamless construction make cleaning easier and quicker to improve staff productivity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>8" Wheel</p> |
Rubbermaid Commercial Brute Rollout Container with Lid
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Brute Rollout Container with Lid – Swing Lid – 50 gal Capacity – Mobility, Heavy Duty, Wheels, Lid Locked, Rounded Corner – Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container |
| Lid Type | Swing |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Capacity | 50 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Rounded Corner |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute Rollout Container with Lid |
| Product Line | BRUTE |
| Manufacturer Part Number | 9W2700BE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brute Roll-out Container with lid is ideal for collecting, consolidating and transporting facility waste. It features heavy-duty wheels for easy mobility over steps or curbs. Attached hinged lid fits tightly, swings back and locks. Reinforced rim delivers superior structural integrity and robust lid designed for added strength. Ergonomic handle allows comfortable push or pull operation. Commercial-grade construction from high-quality materials and heavy-duty wheels withstand the rigors of everyday waste collection indoors and outdoors. Heavy-duty, well-balanced design delivers added stability in high winds and on uneven surfaces. Smooth contours and seamless construction make cleaning easier and quicker to improve staff productivity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











