Rubbermaid Commercial Brute Recycling Rollout Container
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Brute Recycling Rollout Container – Swing Lid – 50 gal Capacity – Rectangular – Mobility, Heavy Duty, Wheels, Lid Locked, Hinged, Durable, Easy to Clean – 36.5″ Height x 23.4″ Width – Resin – Blue – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Recycling Container |
| Lid Type | Swing |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 36.5" |
| Width | 23.4" |
| Capacity | 50 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Easy to Clean |
| Length | 28.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute Recycling Rollout Container |
| Product Line | BRUTE |
| Manufacturer Part Number | 9W2773BECT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brute Recycling Rollout Container with lid offers easy mobility for bulk recycling. It can serve as a central collection container or shipping container, reducing the amount of handling. Heavy-duty, well-balanced design delivers added stability in high winds and on uneven surfaces. Heavy-duty wheels roll easily, even over steps or curbing so you can transport recyclable waste with ease and efficiency. Inset wheels enable easy movement without damaging walls and doorways. Molded-in catch bar is compatible with virtually any automated lift system. Attached hinged lid fits snugly and swings back and locks into place. One-piece seamless construction means superior durability and easy cleaning. Rollout container is made with post-consumer resin, exceeding EPA guidelines.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
Rubbermaid Commercial Brute Recycling Rollout Container
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Brute Recycling Rollout Container – Swing Lid – 50 gal Capacity – Rectangular – Mobility, Heavy Duty, Wheels, Lid Locked, Easy to Clean, Hinged, Durable – 36.5″ Height x 23.4″ Width – Resin – Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Recycling Container |
| Lid Type | Swing |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 36.5" |
| Width | 23.4" |
| Capacity | 50 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Durable |
| Length | 28.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute Recycling Rollout Container |
| Product Line | BRUTE |
| Manufacturer Part Number | 9W2773BE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brute Recycling Rollout Container with lid offers easy mobility for bulk recycling. It can serve as a central collection container or shipping container, reducing the amount of handling. Heavy-duty, well-balanced design delivers added stability in high winds and on uneven surfaces. Heavy-duty wheels roll easily, even over steps or curbing so you can transport recyclable waste with ease and efficiency. Inset wheels enable easy movement without damaging walls and doorways. Molded-in catch bar is compatible with virtually any automated lift system. Attached hinged lid fits snugly and swings back and locks into place. One-piece seamless construction means superior durability and easy cleaning. Rollout container is made with post-consumer resin, exceeding EPA guidelines.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Rubbermaid Commercial Brute Recycling Rollout Container
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Brute Recycling Rollout Container – Swing Lid – 50 gal Capacity – Rectangular – Mobility, Heavy Duty, Wheels, Lid Locked, Hinged, Durable, Easy to Clean – 36.5″ Height x 23.4″ Width – Resin – Blue – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Recycling Container |
| Lid Type | Swing |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 36.5" |
| Width | 23.4" |
| Capacity | 50 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Easy to Clean |
| Length | 28.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute Recycling Rollout Container |
| Product Line | BRUTE |
| Manufacturer Part Number | 9W2773BECT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brute Recycling Rollout Container with lid offers easy mobility for bulk recycling. It can serve as a central collection container or shipping container, reducing the amount of handling. Heavy-duty, well-balanced design delivers added stability in high winds and on uneven surfaces. Heavy-duty wheels roll easily, even over steps or curbing so you can transport recyclable waste with ease and efficiency. Inset wheels enable easy movement without damaging walls and doorways. Molded-in catch bar is compatible with virtually any automated lift system. Attached hinged lid fits snugly and swings back and locks into place. One-piece seamless construction means superior durability and easy cleaning. Rollout container is made with post-consumer resin, exceeding EPA guidelines.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |













