Rubbermaid Commercial Brute 55-gallon Container – 55 gal Capacity – Round – UV Resistant, Vented, Fade Resistant, Crack Resistant, Crush Resistant, Warp Resistant, Reinforced Base, Durable, Tear Resistant, Damage Resistant, Contoured Base Handle, … – 33″ Height x 26.4″ Diameter – Resin – Black – 1 / Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container |
| Product Color | Black |
| Product Material | Resin |
| Diameter | 26.4" |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Round |
| Height | 2033-01-01T06:00:00.000Z |
| Capacity | 55 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Dent Resistant |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute 55-gallon Container |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 1779739 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brute container without lid features innovative solutions for making refuse collection and storage more efficient. Proprietary design constructed with the highest-quality material plus a UV inhibitor ensures long life in even the most extreme commercial environments. It will not fade, warp, crack or crush. Seamless construction makes cleaning the round container easier. Reinforced base is specifically engineered to be dragged over rough surfaces, extending life and overall durability, even in the toughest environments. Rounded handles make lifting and moving easier. Handles are reinforced to resist tearing or damage from even the heaviest loads. Rim features integrated rib structure to increase strength and resist crushing.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 52.90 lb |
Rubbermaid Commercial Brute 55-gallon Container – 55 gal Capacity – Round – UV Resistant, Fade Resistant, Crack Resistant, Warp Resistant, Crush Resistant, Reinforced Base, Durable, Tear Resistant, Damage Resistant, Vented, Contoured Base Handle, … – 33″ Height x 26.4″ Diameter – Resin – Black – 3 / Carton
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Waste Container |
| Product Color | Black |
| Product Material | Resin |
| Diameter | 26.4" |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Round |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2033-01-01T06:00:00.000Z |
| Capacity | 55 gal |
| Certifications & Standards | <ul> <li>USDA</li> <li>NSF</li> <li>HACCP</li> </ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Stackable |
| Length | 32.9" |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | Brute 55-gallon Container |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 1779739CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brute container without lid features innovative solutions for making refuse collection and storage more efficient. Proprietary design constructed with the highest-quality material plus a UV inhibitor ensures long life in even the most extreme commercial environments. It will not fade, warp, crack or crush. Seamless construction makes cleaning the round container easier. Reinforced base is specifically engineered to be dragged over rough surfaces, extending life and overall durability, even in the toughest environments. Rounded handles make lifting and moving easier. Handles are reinforced to resist tearing or damage from even the heaviest loads. Rim features integrated rib structure to increase strength and resist crushing.</p> |
| Packaged Quantity | 3 / Carton |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 52.90 lb |













