Rubbermaid Commercial 850lb Capacity Utility Tilt Truck
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial 850lb Capacity Utility Tilt Truck – 850 lb Capacity – x 33.5″ Width x 72.2″ Depth x 43.8″ Height – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Hand Truck |
| Additional Warranty Informati | <p>Please see website rcpworksmarter.com</p> |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 43.8" |
| Width | 33.5" |
| Depth | 72.2" |
| Maximum Load Capacity | 850 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Chip Resistant |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 850lb Capacity Utility Tilt Truck |
| Manufacturer Part Number | 131400BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This utility-duty tilt truck handles heavy loads with ease, offering a 1 cubic yard/850 lb. capacity. It is perfect for general waste collection. Smooth surface is easy to clean and resists pitting and corroding. Durable tilt truck fits through standard commercial entrances and onto elevators easily. Constant-force design allows controlled dumping by one person. Rotomolded tilt truck will not rust, dent or chip. Inset wheels protect walls, fixtures and patrons.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











