GatorAnchor Gator Anchor Dolly – 24″ Length x 24″ Width x 7″ Height – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Dolly |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Brand Name | GatorAnchor |
| Features | Non-marking Caster |
| Length | 24" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Gator Anchor Dolly |
| Application/Usage | Airport |
| Manufacturer Part Number | 7708 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>GatorAnchor dolly makes transporting containers quiet and effortless. Heavy-duty, nonmarking casters transition over electrical cords, door and room thresholds, and uneven surfaces easily. Advanced construction reduces the noise emitted for daytime cleaning in areas that require minimal noise distractions. Large diameter creates a better center of gravity to help prevent tipping over. Dolly is perfect for use in hospitals, nursing facilities, schools, office buildings, airports and more. Dolly universally works with 32-gallon, 44-gallon and 55-gallon containers (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 8 lb |
GatorAnchor Gator Anchor Dolly – 24″ Length x 24″ Width x 7″ Height – Black – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Dolly |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Brand Name | GatorAnchor |
| Features | Non-marking Caster |
| Length | 24" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Gator Anchor Dolly |
| Application/Usage | Airport |
| Manufacturer Part Number | 7708CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>GatorAnchor dolly makes transporting containers quiet and effortless. Heavy-duty, nonmarking casters transition over electrical cords, door and room thresholds, and uneven surfaces easily. Advanced construction reduces the noise emitted for daytime cleaning in areas that require minimal noise distractions. Large diameter creates a better center of gravity to help prevent tipping over. Dolly is perfect for use in hospitals, nursing facilities, schools, office buildings, airports and more. Dolly universally works with 32-gallon, 44-gallon and 55-gallon containers (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |












